001_l1110316

W dniach 12-15 maja premier Beata Szydło przebywa z wizytą w Pekinie. Podczas swojej oficjalnej wizyty miały miejsce spotkania z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej oraz Li Keqiangiem, Premierem Chińskiej Republiki Ludowej. Spotkania premier Beaty Szydło w Pekinie rozpoczęły wizytę polskiej szefowej rządu w Chinach, której kulminacyjnym punktem będzie udział polskiej premier w I edycji Forum Pasa i Szlaku. Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych. Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu –  powiedziała premier Beata Szydło.

Głównym tematem rozmów premier Beaty Szydło z przewodniczącym Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem w Pekinie były kwestie gospodarcze. Dyskusje skupiały się wokół problematyki zwiększenia polsko-chińskich obrotów handlowych, a także zniesienia barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku.

W trakcie spotkania podpisano umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie turystyki oraz Memorandum of Understanding o współpracy w sferze gospodarki wodnej.

Spotkania z władzami Chin stanowiło także okazję do wymiany zdań na temat realizacji zainicjowanego przez Chińską Republikę Ludową projektu „Pasa i Szlaku”. Podczas rozmów premier Beata Szydło zabiegała także o poparcie chińskich władz dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Za: www.premier.gov.pl

004_pi0_6837

007_pi0_6883

010_pi0_6924


Kategorie: news

Tagi: , , ,