Polsko-Chińskie Forum Współpracy było współorganizatorem Forum Współpracy Ekonomicznej i Handlowej Polska-Hunan oraz Konferencja Promocyjna Xiang Ou Express. Wydarzenia miały miejsce 7 kwietnia w Warszawie. Oba wydarzenia odbywały się z udziałem Wicegubernatora prowincji Hunan, pana He Baoxiang. Podczas uroczystości zostały również podpisane umowy dwustronne.

Przed Ceremonią miało miejsce spotkanie Wicegubernatora He i delegacji z prowincji Hunan z panem Olgierdem Dziekońskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Sławomirem Majmanem, Prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W spotkaniu wziął udział również Bartosz Michalak, Prezes Polsko-Chińskiego Forum Współpracy.

Podczas ceremonii głos zabrał Wicegubernator He. Podkreślał on podstawowe zalety prowincji Hunan: jej potencjał handlowy, atrakcyjność turystyczną oraz bardzo dobrą lokalizację. Gubernator wyraził swoje nadzieje związane z podpisanym porozumieniem o bezpośrednim połączeniu kolejowym między Polską a prowincją Hunan. Połączenie to jest kamieniem milowym w dwustronnej wymianie
handlowej – daje możliwość zarówno dla przedsiębiorców z Polski, jak i z Chin. Głos zabrał również Ambasador Chin w Polsce, pan Xu Jian. Podczas swojego przemówienia podkreślił on niezwykle intensywne tempo rozwoju relacji dwustronnych z Chinami. Zwrócił uwagę na potencjał leżący np. w polskich produktach z branży rolno-spożywczej oraz polskiej myśli technologicznej. Niewątpliwie w wyniku czwartkowej Konferencji, handel między Polską a prowincją Hunan będzie się prężnie rozwijał. Podczas ceremonii zostały podpisane umowy dwustronne. W ich rezultacie, uruchomione przed niespełna dwoma laty pociągi wożące kontenery między Chinami a Europą mają być również nadawane z prowincji Hunan oraz trafiać do Polski w celu dalszej dystrybucji na terenie Europy. Na razie będzie to jedno regularne połączenie. To szansa, żeby zwiększyć eksport polskich produktów, np. żywności, do Chin.

Polsko-Chińskie Forum Współpracy zachęca do kontaktu polskie przedsiębiorstwa, zainteresowane eksportem produktów lub technologii do prowincji Hunan.

Zlokalizowana w środkowym biegu Jangcy, na południe od od jeziora Dongting Hu, prowincja Hunan graniczy z prowincjami Hubei, Jiangxi, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Chongqing. Stolica prowincji mieści się w Changsha. Począwszy od połowy 19 wieku, Hunan eksportowało rabarbar, piżmo, miód, tytoń i konopie. Jest również dotąd ważnym ośrodkiem uprawy herbaty. Hunan zajmuje pierwsze miejsce wśród prowincji Chin w produkcji ryżu. Oprócz produktów rolnych, w ostatnich latach Hunan stała się ważnym ośrodkiem produkcji stali, maszyn i elektroniki. Bogactwa mineralne Hunan obejmują szerokie rezerwy węgla, rudy żelaza, cyny, manganu; bogate złoża antymonu; ołów, cynk, wolfram, molibden, bizmut, niob i tantal. Ostatni wiek w dużym stopniu skupił się na rozwoju przemysłu wydobywczego w Hunan.

IMG_4843

DCIM103GOPRO

DCIM103GOPRO

DCIM103GOPRO

DCIM102GOPRO

DCIM102GOPRO


Kategorie: Konferencje , news , slider

Tagi: , , , , , , , , ,