Podczas wizyty Przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce miało miejsce Silk Road Forum 2016. W poniedziałek 20 czerwca zostało ono oficjalnie otwarte przez Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Przewodniczącego Chin. Było to trzecie Silk Road Forum i trwało ono do 21 czerwca.

Podczas swojego przemówienia, Przewodniczący Xi nawoływał do wspólnych wysiłków z Polską na rzecz dwustronnej współpracy w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Podkreślił, że po czterech latach wspólnych wysiłków, współpraca między Chinami a krajami Europy Środkowo – Wschodniej dojrzała i zaczęła przynosić owoce. Prezydent Xi zaproponował by zarówno Chiny, jak i Polska podjęły współpracę gospodarczą jako priorytet w więziach dwustronnych, dążąc do zbudowania w Polsce nowego centrum handlu. Xi zwrócił się do ośrodków badawczych w obu krajach, by odgrywały większą rolę w promowaniu dwustronnej współpracy i wzajemnego zrozumienia między dwoma narodami.
135452354_14664656037461n

Po sesji otwierającej Forum nastąpiły panele eksperckie. Wśród prelegentów byli eksperci z całego świata. W czwartym panelu udział wziął Bartosz Michalak, Prezes Polsko-Chińskiego Forum Współpracy. Odniósł się do słów Ministra Li Wei, Development Research Center, w których podkreślał ważną rolę jaką odgrywać będą ośrodki akademickie, stowarzyszenia oraz inicjatywy, których celem będzie zgłębianie motywów, intencji oraz oceny możliwości  realizacji kolejnych etapów projektu Pasa i Szlaku.  W swojej wypowiedzi Prezes przedstawił działalność zainicjowaną przez Polsko-Chińskie Forum Współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jaką jest z jednej strony organizacja seminariów eksperckich, a z drugiej stała jednostka, która skupiać się będzie na pracy analitycznej oraz zapewnieniu wsparcia dla instytucji publicznych i środowisk gospodarczych w podejmowaniu działań na rzecz realizacji inicjatywy Pasa i Szlaku.

IMG_6026

20160621_175418

 


Kategorie: Konferencje , news , slider

Tagi: , , , , , , , ,